Почти 3/4 от младите хора на възраст между 15 и 24

...
Почти 3/4 от младите хора на възраст между 15 и 24
Коментари Харесай

УНИЦЕФ: 47,9% от младежите в България нямат базови умения, необходими за средно образование -

Почти 3/4 от младежите на възраст сред 15 и 24 години в 92 страни, за които има налични данни, не съумяват да придобият уменията, нужни за работа.

Това сочат данни от нов отчет, оповестен на 13 юли от Комисията по обучение и УНИЦЕФ, и подсилен от световната самодейност " Generation Unlimited ", оповестиха от УНИЦЕФ.

Докладът, озаглавен: " Възстановяване на ученето: Доколко децата и младежите са в час с развиването на умения? ", включва разбори на развиването на уменията в ранна детска възраст, както и измежду децата в начална учебна възраст и младежите.

Данните акцентират ниски равнища на умения измежду децата и младежите във всички възрастови групи. Вероятността да имат уменията, нужни за пълноценното им развиване и във връзка с бъдещите благоприятни условия за претовареност, заслужен труд и предприемачество, е най-малка при младежите в страните с ниски приходи.

В България близо половината - 47,9%, от младежите на възраст сред 15 и 24 годни, или 315 149, не разполагат с базови умения, които са им нужни за приблизително обучение,  показват данни на интернационалното оценяване PISA и TIMSS, и калкулации за децата, които не се образоват.

44,5 на 100 от същата възрастова група - 292 287, нямат цифрови умения.

Под " цифрови умения " се схваща умеенето да схващат и употребяват технологиите, и се мери посредством дял на младежи, които могат да извършват съществени действия на компютър. Например: прекопирване или пренасяне на файл или директория, функционалности за прекопирване и слагане за повтаряне или пренасяне на информация в документ, изпращане на имейли с атачмънти и трансфер на файлове сред устройства.

Базовата просветеност и математическата грамотност; меките умения, в това число уменията за живот и социално-емоционалните умения; цифровите умения, които разрешават на хората да употребяват и схващат технологиите; характерните за специалността умения, които подкрепят прехода към заетост; и предприемаческите умения са от значително значение за просперитета на децата. Тези умения са от решаващо значение и за развиването на обществата и стопанските системи.

Поради огромния брой младежи, които не посещават учебно заведение и ниското равнище на придобиване на базисни умения, страните по света са изправени пред рецесия, като по-голямата част от младежите не са готови да станат част от днешната работна мощ, се отбелязва още в отчета.

По данни на Евростат (2021 г.) 14% от младежите в България са отвън системите на претовареност, обучение или образование.  120 000 деца в учебна възраст са в риск от отпадане от просветителната система - демонстрира изследване на Министерството на образованието и науката от 2021 година

УНИЦЕФ и Комисията по обучение приканват държавните управления да обезпечат на всяко дете качествено обучение и да отстранен бариерите, които го излагат на риск от отпадане. Следва да се оценят равнището на познания и умения на децата, и да се обезпечат съобразени с тях спомагателни часове, с цел да им оказват помощ да бъдат в час с нужните им познания и умения за живот и работа.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР